Щоб суд не заважав корупції в судочинстві

Репліка з приводу

 

Щоб суд не заважав корупції в судочинстві

 

Новій владі вже заважає відповідальна позиція Верховного Суду України, а тому вживаються заходи щодо «законного» обмеження повноважень цього найвищого органу судочинства в державі.

 

Хочу привернути увагу до дуже важливої проблеми нашої депутатської законодавчої діяльності та відповідальності перед українськими громадянами-виборцями. Йдеться про намагання «нової влади» позбавити Верховний Суд України його конституційного статусу, як найвищого судового органу держави.

Саме ці намагання і відповідні наміри відображено в проекті закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України» (реєстраційний № 0893).

Автори законопроекту, всупереч конституційним приписам, пропонують кардинальну зміну системи судоустрою України, зокрема пропонується взагалі виключити Верховний Суд із системи перевірки рішень спеціалізованих господарських судів і відповідного реагування.

За Конституцією України Верховний Суд є вищим судовим органом по відношенню до Вищого господарського суду України та Вищого адміністративного суду України. Таким чином він уповноважений переглядати рішення цих судів, змінювати чи скасовувати їх у разі наявності для цього необхідних підстав (незаконності, необґрунтованості тощо) для забезпечення захисту прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб.

Натомість, вказаним законопроектом, запропоновано вивести Верховний Суд України із системи перегляду рішень спеціалізованих судів і тоді він перестає бути судовим органом в частині здійснення господарського судочинства.

Цілком очевидно, що нинішній «новій владі» вже заважає відповідальна позиція Верховного Суду України, більшість працівників і керівництво якого стоїть на принципових позиціях дотримання законності.

Саме завдяки цій принциповій позиції ВСУ вдалося припинити відверту «прихватизацію» багатьох важливих об’єктів державної власності.

Нинішня практика розгляду справ у господарських судах переконливо свідчить, що майже у 30 % випадків постанови і ухвали Вищого господарського суду скасовуються Вищим Судом України саме з причин незаконності й необґрунтованості цих ухвал.

Лише впродовж двох з половиною місяців цього 2010 року Верховний суд України скасував 73 постанови і 19 ухвал Вищого господарського суду України, прийнятих з явним порушенням юридичних норм.

Серед скасованих рішень – справа щодо протизаконної приватизації стратегічно важливого підприємства – завод «Арсенал», який неправомірним рішенням Вищого господарського суду був виведений з державної власності.

Серед інших рішень, прийнятих Вищим господарським судом з явним порушенням юридичних норм, Вищий Суд України скасував протизаконні оборудки із земельними ділянками, що належать Міністерству оборони України та державним підприємствам, оборудки з об’єктами природно-заповідного фонду тощо.

Зокрема протизаконною постановою Вищого господарського суду було виведено з державної власності 22 гектари лісу в масиві Биківня та військове майно на десятки мільйонів гривень.

Дуже показовим є рішення Вищого господарського суду про визнання банкрутом готелю «Мир», який дає мільйонні прибутки. Вдумайтесь, приводом для визнання банкрутом цього прибуткового готелю був борг у сумі аж півтори тисячі гривень за… заправку картриджів для принтера! 

І таких випадків протизаконних рішень Вищого господарського суду, які «узаконюють» елементарний дерибан, впродовж року набираються сотні!

Не кажу вже про такі прикрі випадки, коли Вищий господарський суд знову ухвалює рішення, раніше скасовані Верховним судом України. 

Як бачимо, дехто вже переходить від дерибану державної власності до дерибану судової системи.

Тим часом не лише у «тушкованій» коаліції, а й в рядах опозиції вже чути рішучі голоси, які вимагають зміни керівництва Верховного Суду України, а отже, слідом за ЦВК, КС, ВАС і ВГС, також і ВСУ перетворити на «кишенькову» інстанцію, яка б не заважала нинішній владі.

Вважаю своїм обов’язком поінформувати Українців, що намагання проштовхнути зазначений закон (реєстр. № 0893) чітко спрямовані на звільнення від відповідальності так званих професіоналів з питань прихватизації.

 

Віталій КОРЖ,

народний депутат України,

(фракція БЮТ)