ЦИФРИ НАШОЇ ОБОРОНОНЕЗДАТНОСТІ

Все пізнається у порівнянні. А щоб порівняння було співставним й на міжнародному рівні, буду оперувати деякими цифрами бюджету України в перерахунку на долари за курсом 5 грн. = 1 USD.

 

Отже, в перерахунку на долари США, сума видатків бюджету України на 2007 рік становить 32 270,34 млн. USD (при запланованому дефіциті бюджету – 2 692,72 млн. USD і так званому граничному дефіциті – 3 029,69 млн. USD, що становить відповідно: 8,34 % і 9,39 % від запланованих видатків).

Тобто майже десята частина бюджету не забезпечена відповідними джерелами надходження коштів, які уряд вже запланував витратити у 2007 році, розраховуючи заткнути цю дірку обіцянками; обіцянками успішно зіграти у гру "запозичення-погашення", у гру "надходження від приватизації" та у гру "зміна обсягів депозитів і цінних паперів".

І таким чином граючись, якби між іншим, уряд хоче роздобути "зайвих" 3 млрд. USD. Зауважу: водночас граючись, переважно, в ігри апаратні. Бо згідно з термінологією бюджету, основними навколобюджетними гравцями в нашій державі нині виступають апарати і секретаріати.

Апарат відомої ДУС'і має отримати на свої потреби з бюджету 2007 року 160 млн. USD, апарат Державної судової адміністрації – 304,4 млн. USD, апарат Генпрокуратури – 154 млн. USD, апарат МВС – 1 113 млн. USD (в тому числі 942,5 млн. USD на "забезпечення прав і свобод громадян"). І ще багато інших апаратів – апарат Мінпаливенерго, апарат Мінвугілля, апарати Держкомтелерадіо, Держкомлісгоспу і т.д. і т.п.

Щоправда, секретаріатів у нас поки що тільки два: президентський і кабмінівський, які разом витрачатимуть у 2007 році якихось 120 млн. USD.

А от апарат Міністерства оборони України на всю нашу оборону має отримати в 2007 році 1 691,5 млн. USD, тобто 5,24 % витратної частини бюджету. В тому числі на утримання особового складу Збройних Сил України – 2,8 % витратної частини бюджету.

Вісім років тому, тобто в 1999 році, коли Польща щойно вступала до НАТО, бюджет Міноборони Польщі становив близько 5 млрд. USD, тобто 8,51 % витратної частини державного бюджету, або 2,03 % ВВП. І от нині, через вісім років, державним бюджетом України на 2007 рік передбачено витратити на нашу оборону лише 1,39 % від прогнозованого ВВП.

Ну, щодо майстерної еквілібристики навколо ВВП, ми вже маємо сумний досвід 2004 року, після чого у 2005 році урядові Юлії Тимошенко довелося вичищати авгієві стайні "ВВПейного оптимізму"…

До речі, у 2001 році, тобто через два роки після вступу Польщі до НАТО, не зважаючи на витрати потрібні для удосконалення озброєнь до рівня країн Альянсу, витрати поляків на оборону скоротилися з 5,0 до 3,75 млн. USD. Воно й зрозуміло: адже відтоді, крім самої Польщі, відповідальність за її безпеку (а отже й відповідні кошти) прийняли на себе ще 19 країн-членів НАТО.

Але не слід забувати, що тоді, у 2001 році, державний бюджет Польщі становив 45 млрд. USD, тоді як бюджет України – 11,2 млрд. USD.

Нині державний бюджет Польщі вже перевищує 60 млрд. USD, тобто вдвічі більше ніж України, а щорічні витрати лише на вишкіл і озброєння одного польського солдата становлять близько 30 тис. USD.

А тепер тримайтесь за стілець, щоб не впасти: державним бюджетом України на 2007 рік передбачено у статті 2101030 "Матеріально-технічне забезпечення бойової, оперативної та фізичної підготовки військ" – 10,94 млн. грн., тобто 2,2 млн. USD, а отже близько 8 доларів США на одного українського військового на рік!

Фракція БЮТ називає цей бюджет бюджетом руйнування Збройних Сил України.

А як інакше можна назвати найголовніший кошторис держави, в якому фінансове забезпечення її війська передбачено удвічі меншим, ніж запланований дефіцит?

І тоді чи можемо бути певними, що якраз на українське військо у нинішнього  уряду вистачить навіть цих запланованих мізерних грошей?

 

Віталій КОРЖ

кандидат економічних наук

народний депутат України

(фракція БЮТ)