Не для слави, а для доброї справи

Не для слави, а для доброї справи
19.03.2018

Не для слави, а для доброї справи

Майбутнє будується сьогодні. Щоб цю оптимістичну тезу перевести у практичну площину, та ще й на прогресивному рівні можливостей, щойно зареєстровано Благодійну організацію “Фонд інвестицій у майбутнє”.

Цілком очевидно, що це повідомлення може викликати, якщо не скептичні, то напевно іронічні посмішки у значної частини читачів. Воно й зрозуміле – адже до існуючих в Україні близько 15 тисяч благодійних фондів і організацій додається ще одна.

Проте не поспішаймо з висновками, бо, в даному разі, йдеться про організацію, що має на меті, передусім, не залучення коштів для допомоги малозабезпеченим, а збільшення національного багатства за рахунок благодійного нагромадження, поширення і використання величезного інтелектуального потенціалу і творчого доробку мислячих українців.

Фінансові ресурси тут розглядаються не як причина, а як один з багатьох чинників і, певною мірою, можливих кінцевих наслідків інтелектуального благодійництва. Бо ця “перевернута піраміда” відтепер триматиметься не на поблажливості й подачках олігархів та їх підспівувачів, а на масовій участі зацікавлених громадян, що мають високий рівень знань, свідомості та професіоналізму.

Головною метою нового “Фонду інвестицій у майбутнє” є сприяння розвитку України в переході від промислової до креативної економіки, з метою побудови заможної правової держави, де живуть щасливі багаті люди, через підтримку творчої діяльності представників Креативного класу: вчених, інженерів, професорсько-викладацького складу університетів, письменників, художників та акторів, дизайнерів і архітекторів, провідних діячів культури, редакторів, публіцистів, експертів-аналітиків та інших осіб, котрі формують громадську думку.

По суті, це благодійність нового типу, коли основним капіталом фундаторів і активістів Фонду є не гроші, а прогресивні ідеї, розробки та інші творчі ресурси всіх учасників цієї новітньої форми благодійництва. Причому, ця благодійна діяльність націлена не на матеріальну допомогу якійсь одній категорії громадян, а на суттєве збагачення ментальності всього українського суспільства.

Бо завжди і скрізь – у спільноті, країні й Всесвіті, все суще починається з голови, з думки, із зацікавленого розмірковування, зі знань і творчих навичок, що формують ментальність – тобто спосіб мислення Нації.

Серед дванадцяти завдань, що їх ставлять перед собою засновники Фонду у затвердженому Статуті, найважливішими є: здійснення міжнародних, національних, регіональних і місцевих програм, спрямованих на підвищення матеріального, духовного, культурного розвитку верств населення, які потребують допомоги, вкладання коштів у будівництво житла та інфраструктури, реалізація освітніх, наукових і виробничих проектів, зокрема оборонного характеру тощо.

Серед чотирнадцяти сфер діяльності Фонду, пріоритетними визначено галузі освіти і охорони здоров’я, екологію, охорону довкілля і захист тварин, соціальні послуги і подолання бідності, наука і наукові дослідження, фізична культура і здоровий спосіб життя, розвиток територіальних громад тощо.

Зрозуміло, що зазначена діяльність Фонду спирається на одну з головних засад християнської моралі – чини ближньому лише те, що бажаєш собі.

Я, як Голова Фонду, і мої колеги, згуртовано і цілеспрямовано беремо на себе відповідальність діяти чесно і продуктивно на користь Українській Нації, в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

“Фонд інвестицій у майбутнє” – для декого звучить як авантюрний проект. Бо й справді: хто сьогодні на здорову голову вкладатиме у майбутнє?

Проте ми вважаємо, що саме розум, моральність і новаторську думку має бути поставлено на перше місце в ієрархії цінностей.

А відтак гроші не повинні бути іконою, що визначає поведінку і долі людей. Бо саме фетишизація грошей і доведення їх ролі та значення до повного абсурду, була і залишається головною причиною і джерелом всеохоплюючої корупції в Україні, що має своїм наслідком бідність 67% громадян.

У лютому 2016 р. президент України затвердив Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016 – 2020 роки для залучення громадськості до управління державою, створення сприятливих умов для розвитку громадських та благодійних організацій.

Тому ми не винаходимо колесо, а лише починаємо його корисно використовувати на задоволення конкретних потреб суспільства у найперспективніших напрямках розвитку, зокрема й там, де залишились білі плями і ніші від державних програм.

Наш Фонд не виник раптово й з нічого. Багатьом юридичним і фізичним особам зі сфери культури і громадської діяльності в Україні, добре відомі численні факти благодійності членів моєї команди. Зокрема, у Раді Міжнародної спілки українських підприємців, Опікунській раді Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, у Наглядовій Раді Міжнародного благодійного Фонду Національної Пам’яті України, у правлінні Міжнародного доброчинного фонду «Українська хата», як фундатори Міжнародної літературно-мистецької премії імені Олени Теліги тощо.

Сягаючи поглядом у перспективу, ми вважаємо, що набуваючи рис соціального підприємництва, благодійність має тенденцію перейти у площину підтримки творчого розвитку особистості на шляху формування креативного суспільства.

За даними Державної фіскальної служби, благодійні організації в Україні щорічно витрачають на благодійні програми близько 10 млрд. грн. Здебільшого, це різноманітні форми підтримки соціально вразливих категорій населення, що постраждали від військової агресії Росії, а також численні акції благодійного спрямування (вистави, концерти, забіги, марафони тощо).

Так, своєчасно прийти на допомогу ближньому і підтримати матеріально – це справа доброго серця, що спрямована на вирішення локальної проблеми моменту та/або певних осіб.

Натомість інвестиції у майбутнє, та ще й на благодійному рівні, – це якісно вища, відповідальніша, моральніша форма участі громадян у розв’язанні проблем в інтересах всього суспільства на національному рівні.

Сподіваємось, що наші ініціативи в рамках діяльності Фонду знайдуть розуміння і підтримку. Бо майбутнє треба будувати сьогодні.

Віталій КОРЖ

народний депутат України

IV, V, VI скликань

← Повернутися до списку

На головну...